Szoptatás vagy tápszer: előnyök és hátrányok 2. rész
Mikor az újszülött végre megérkezik a családba, az első napokban, hetekben szinte csak eszik és alszik.
Ezért nagyon fontos kérdés, hogy mivel tápláljuk - arról nem is beszélve, hogy a szakértők szerint is a baba első hónapjaiban bevitt táplálék egy életre meghatározza a későbbi egészségét. A csecsemő elsődleges tápláléka az anyatej, mely tartalmaz minden szükséges fehérjéket, zsírokat és vitaminokat. Az anyatej előnyeiről és hátrányairól a legutóbbi cikkünkben már írtunk, most nézzük az alternatíváját, a tápszert.
Abban az esetben, ha valamiért nem tudott anyatejet kapni a baba, más édesanyák tejét kapta, vagy állati tejet, ami viszont nem megfelelő a csecsemő emésztésének, így többen megbetegedtek. Erre volt megoldás, mikor 1867-ben a Nestlé megalkotta a tápszert. Ezt a kezdetleges formulát azóta sokan és sokszor fejlesztették tovább, hogy végül minden a baba számára szükséges tápanyagot és vitamint tartalmazzon. A mai napig az az orvosi álláspont, hogy ha probléma adódik a szoptatással, akkor a következő sorrendet érdemes követni: ha nem az anyatej mennyisége vagy az anyuka betegsége az ok, hanem a szoptatási technika, akkor először lefejt tejet adjunk cumisüvegből; ezt követi más anyuka anyateje, mely viszont sajnos elég rikán járható opció, hiszen elsősorban koraszülött vagy beteg babáknak adják; és mindezt követi a tápszer, mint következő alternatíva.
Előnyei
A tápszer legnagyobb előnye, hogy most már könnyen beszerezhető, és a baba fogyasztása is ellenőrizhető. Rugalmasságot biztosít az anyukának, hiszen a cumisüvegből már nem csak ő tudja megetetni a kicsit, hanem akár az apuka vagy a nagyszülő is. Ezáltal az anyuka nagyobb szabadsággal rendelkezik, jobban ki tudja pihenni magát esténként, ha az apuka néha átvállalja az éjszakai etetést, és könnyebben el tud szakadni egy kis énidőre. Ezen kívül a szoptatással járó esetleges fájdalmakat is el lehet kerülni - bár ezek csak az első pár napban, hétben jelentkeznének. Ugyan mára már elavult nézet, hogy szoptatás során az anyuka nem ehet puffasztó ételeket, az igaz, hogy a túlzott koffeinbevitel és az alkohol tiltása vonatkozik rájuk, így ezt is el tudja kerülni a tápszeres baba anyukája.
Hátrányai
A mesterséges etetés során a baba nem kapja meg az anyatej által nyújtott immunvédelmet, ami egész életen át növelheti az egészségügyi problémák kockázatát. A szoptatással ellentétben, ahol elegendő egy szoptatós párna beszerezése (amit úgyis érdemes beszerezni már kismamaként az alváshoz), a tápszer hétről-hétre nagy költségeket ró a családra. Be kell hozzá szerezni cumisüvegeket, melyeket állandóan cserélni is kell, hozzájuk tisztítót, sterilizáló készüléket, melegítőt, a tápszerekről már nem is beszélve, melyeknek az ára évről-évre emelkedik. Mára a piacon számtalan tápszer lehetőség közül választhatunk. Nem csoda ez, hiszen az, hogy melyik tápszer válik be a babánál, sajnos kiszámíthatatlan, így eleinte több márkával is próbálkozni kell. A babák többsége egyes tápszerektől hasfájós lesz, és ha fellép a tejérzékenység is, akkor speciális változatot kell választanunk.
Fontos megérteni ezeket az előnyöket és hátrányokat, és megfontoltan megválasztani az etetési módszert. Az a lényeg, hogy a baba megfelelő táplálkozásban részesüljön, és az anya és a család is komfortosan érezze magát a választott etetési módszerrel.