Mit tegyél, ha félsz a babával autózni?
Számos szülőnek okoz gondot, hogy kettesben autózzon a babával.
Hiszen mikor több felnőtt is van a kocsiban, akkor a sofőr tud megfelelően figyelni a vezetésre, a másik szülő pedig meg tudja nyugtatni a síró babát, tudja szórakoztatni, visszaadhatja neki a leeső játékát vagy adhat neki vizet. De sokszor van olyan, mikor nincs más lehetőség, kettesben kell autózni a babával. Ez eleinte ijesztő gondolat lehet, pláne, ha orvoshoz vagy vizsgálatra kell vinni, ami alapból egy stresszesebb helyzet. Ez a félelem teljesen normális, de gyakorlással és egy-két trükkel gyorsan teljesen hétköznapi, nyugodt esemény lehet a babával való autózás.
Az első legfontosabb, hogy ne azonnal egyedül vágjunk bele az utazásnak, hanem hagyjunk magunknak és a babának is időt arra, hogy eleinte inkább másik felnőtt társaságában induljunk el. Nincs semmi szégyellnivaló azon, ha eleinte, míg nem vagyunk elég magabiztosak, megkérjük a nagyszülőket vagy egy barátot, hogy kísérjen el minket. Miután ezt már jól begyakoroltuk, észrevehetjük, hogy a baba is szeret utazni, és mi is sokkal nyugodtabbak vagyunk, hogy nem az ismeretlentől kell félnünk. Ezután már nyugodt szívvel indulhatunk el kettesben is.
Érdemes felkészülni arra, mikor csak mi autózunk a babával. Szedjük össze, hogy mivel szeret játszani a baba az úton, mi nyugtatja meg, mik azok a lehetőségek, melyekhez nem kell állandóan egy felnőtt mellé. Gondoljuk át, hogy akkor leszünk-e nyugodtabbak, ha a baba mellettünk ül, vagy ha a hátsó ülésen. Az anyós ülésen nagyon fontos, hogy csak akkor ülhet, ha háttal is beköthető az ülés, és ha a légzsákokat ki tudjuk kapcsolni. Ha hátra ültetjük a babát, egy éves kor felett már előrefelé is beköthetjük, ezt a legtöbb baba sokkal jobban szereti. Előre ültetve könnyebbség, hogy egy-egy piros lámpánál oda tudunk hozzá nyúlni, viszont zavaró is lehet, ha vezetés közben történik valami, és reflexből nyúlnánk oda a kicsihez. Attól sem kell félni, hogy ha pici még, és a hátsó ülésen is háttal kell beültetnünk, akkor nem látjuk, hogy mit csinál, hiszen erre tökéletes megoldás a babafigyelő biztonsági tükör, melyet az ülés támlájára helyezünk és így a baba minden mozdulatát láthatjuk.
A félelemre a legjobb megoldás, ha előre készülünk az útra, mind lelkiekben, mind fizikálisan. Ez azt jelenti, hogy érdemes átgondolni, miért is félünk annyira, mi történhet az út során, és mit tehetünk, hogy ezeket megoldjuk. Gondoljuk át, mi segítene nekünk nyugodtabbnak lenni. Sokat segít, ha előre átgondoljuk az útirányt, így nem útközben kell azon gondolkoznunk a nagy sietségben, hogy melyik kereszteződésben kell lefordulnunk, vagy hol a legoptimálisabb leparkolnunk. Próbáljunk meg olyan időpontot választani, mikor nem a legnagyobb a forgalom. Ha a baba szereti, hogy elrázza az autó és könnyen elbóbiskol a kocsiban, akkor időzítsük az utat alvásidőre, ha pedig olyan típus, aki nézelődni szeret, és ha álmos, akkor nyűgös, de nem tud elaludni, csak sír, akkor mindenképpen érdemes alvás utánra tenni az indulást. Eleinte inkább rövidebb távokra induljunk el, és válasszunk számunkra már jól ismert útvonalat.