Gyengéd elválasztás
A szoptatással természetesen együtt jár az is, hogy egyszer véget ér.
Ugyan szerencsére ismét kezdünk visszatalálni a szoptatás támogatásához, az igényszerintiség ajánlásához és az anyatej előnyeinek hangoztatásához, azt, hogy egy gyermeket akár 4-5 éves korig is teljesen normális szoptatni, a társadalmunk legjava nem feltétlen gondolja így. A WHO ajánlása szerint a kisbabáknak a legjobb, ha fél éves korukig csak anyatejjel táplálják őket, majd azután kezdődik meg a hozzátáplálás, azonban egy éves korukig így is az anyatej a fő táplálékforrásuk. A hozzátáplálás megkezdésével a természetes elválasztás igazából meg is kezdődik. Hiszen ahogy a baba egyre több ételt elfogad, egyre több anyatejes étkezése lesz kiváltva.
A szoptatás befejezése jelenthet elválasztást (mikor az anyuka kezdeményezi a leválás) vagy elválasztódást (mikor a gyermek önszántából hagy fel a szopizással). Természetesen minden anyuka a legjobbat akarja a gyermekének, ez azonban nem jelenti azt, hogy minden igényét a baba igényeinek alá kell rendelnie. Az igény szerinti szoptatás mind a két fél, a baba és az anyuka igényeit is jelenti. Amennyiben az anyuka megfontolta, és úgy dönt, hogy abba szeretné hagyni a szoptatást, nem ajánlott drasztikus módszerekhez és cselekhez folyamodnia. A szopizás biztonságot, megnyugvást és békességet jelent a kicsinek, ha az anyuka bekeni valami kellemetlen ízzel, vagy leragasztja, mondván, hogy elromlott, ezzel összezavarja a babát. Ilyenkor lehet, hogy a baba csak még inkább ragaszkodik majd a szoptatáshoz, vagy ha azt el is engedi a kellemetlen élmény miatt, jobban ragaszkodik majd az anyukához, állandóan kézben akar lenni, és többször, vigasztalhatatlanul kel éjjel. A gyengéd elválasztás egy lassú folyamat, mely során a baba és az anyuka számára is kényelmes és biztonságos tempóban lehet felhagyni a szoptatással. Nézzük, miket tehetünk a nyugodt, gyengéd elválasztásért!
A baba korától függetlenül fontos, hogy elmondjuk neki, mi fog történni, hogy nagyon szeretjük, mindig ott leszünk neki, csak a szoptatástól kell idővel elbúcsúznunk.
A szoptatások mennyisége és hossza fokozatosan csökkenthető, kiváltható szeretgetéssel, új megnyugtatási módokkal, mind például simogatással, dúdolással, ringatással, összebújással. Érdemes idő közben új asszociációkat bevezetni, melyek idővel teljesen át is vehetik a szoptatás nyugtató szerepét. Válasszunk például egy alvókát, melyet minden szoptatásnál magunkhoz veszünk, azt fogdoshatja közben, így a kellemes érzés hozzákapcsolódik.
Hordjunk olyan felsőket, melyek takarják a mellkast, hogy kevésbé juttassa eszébe. Ne kínáljuk a gyermeket, viszont ha nagyon ragaszkodik hozzá, ne is tiltsuk tőle, mert akkor még jobban akarja majd. Nappal próbáljuk meg elterelni a figyelmét játékkal, hancúrozással, meseolvasással, vagy kínáljuk étellel, itallal.
Fixáljuk a szopizást csak egy bizonyos helyre, vagy időre. Szabjuk meg, hogy csak otthon, vagy csak egy bizonyos fotelben, esetleg csak akkor, mikor már világosodik reggel.
Az esti és éjszakai szoptatás kiváltására nagy segítség lehet, ha egy kis ideig apuka átveszi az altatást. A gyerekek nagyon okosak és gyorsan alkalmazkodnak, tudják, hogy apa más módszerekkel tudja megnyugtatni őket.
A legfontosabb, hogy mindez csakis az anyuka szilárd elhatározásával működhet, hiszen a baba is megérzi, ha bizonytalankodunk. Ha szépen, fokozatosan visszük véghez az elválasztást, idővel új módokat találunk a megnyugtatásra, szeretetkifejezésre, a baba sem fogja hiányolni, így az anyukának sem lesz bűntudata, amiért emellett döntött.