Harmadik trimeszter vizsgálatok
Végre elérkeztünk a harmadik trimeszterbe, már nem kell sokat várni, hogy megérkezzen a várva várt új családtag.
Izgalmas időszak ez, a pocak egyre látványosabb, a kisbaba egyre többet mocorog, és ugyan a kismamának lehet, hogy egyre nehezebb a különféle tünetekkel és a nagy pocakkal együtt élni, és az alvás sem megy már olyan egyszerűen, de élteti az a gondolat, hogy hamarosan véget ér a nagy utazás és a kezébe foghatja a kisbabáját.
Ahogy a második trimeszterben, az utolsó harmadban is rengeteg fontos vizsgálat vár a kismamára. Először is a 30-32. héten sor kerül az utolsó ultrahang vizsgálatra, ahol figyelemmel kísérik a baba fejlődését, megvizsgálják a belső szerveit, megmérik a fejkörfogatát, ellenőrzik a magzatvíz mennyiségét és a méhlepény állapotát. Ekkor meg is becsülik a pici súlyát és hosszát, azonban ez csak egy hozzávetőleges eredmény, inkább az a célja, hogy ellenőrizhessék, hogy az előző vizsgálathoz képest megfelelően növekedik-e, és nem az, hogy meg tudják mondani, hogy milyen méretekkel fog megszületni. Azt is meg tudják mondani, hogy a baba éppen hogyan fekszik. Ideális esetben ekkor már fejvégű a helyzete, ami a szüléshez a legideálisabb, de akkor sem kell kétségbeesni, ha esetleg még nem fordult be, erre még bőven lesz ideje később is.
A harmadik trimeszterben is ellenőrzik az anyuka teljes vérképét, valamint vizeletvizsgálatra is sor kerül, hogy ha esetleg valami fertőzést elkapott, az időben észrevegyék. Az utolsó időszakban megszaporodnak a védőnői látogatások is, a szüléshez közeledve már hetente egyszer ellenőrzi a kismama és a baba állapotát.
A szüléshez közeledve ajánlhat az orvos egy kenetvételt (GBS-szűrés), melyből ki tudják mutatni, hogy esetleg van-e az anyukának olyan bakteriális fertőzése, mely veszélyes lehet a szülés során. Nem kell megijedni, ha esetleg ez beigazolódna, a szülés során az anyukának adott antibiotikummal könnyen tudják kezelni.
A 38. héttől kezdődnek az úgynevezett NST (non-stressz teszt) vizsgálatok. Ilyenkor a kismama pocakjára helyezett tappancsokkal a babaszívműködését figyelik meg nyugalmi állapotban. Fontos információval szolgál az orvosok számára, hogy a baba szíve a mozgásai közben felgyorsul vagy lelassul-e, ebből meg tudják állapítani, hogy a baba hogy érzi magát odabent. Ezt a vizsgálatot hetente szokták elvégezni, veszélyeztetett terhesség esetén a biztonság kedvéért gyakrabban is ellenőrzik. Amennyiben az orvos úgy ítéli meg, hogy nem elég jó az eredmény, vagy egyszerűen csak a babát nem tudják rávenni a vizsgálat során mozgásra, kiegészíthetik ezt a vizsgálatot az úgynevezett flowmetriával vagyis áramlásméréssel. Ekkor megfigyelik a méhlepényben valamint köldökzsinorban az áramlást, valamint a baba hasi és agyi erekben mért értékek alapján megfigyelik a magzat oxigénellátását. Nem kell megijedni, ez egy egyszerű, teljesen fájdalommentes ultrahang vizsgálat, melynek célja, hogy biztosak legyenek abban, a baba még mindig jól érzi magát a pocakban. Az úgynevezett CTG vizsgálat annyiban különbözik az NST-től, hogy akkor nem csupán a baba szívműködését, hanem a méhösszehúzódásokat is monitorozzák, megfigyelik, hogy egy-egy összehúzódásra megfelelően reagál-e a baba. Ezt leggyakrabban csak a szülés közben alkalmazzák, hiszen előtte az esetleges jósló fájások nem befolyásolják nagyban a baba szívverését.